Vlaamse regering keurt strategie defensiegerelateerde industrie goed

Geplaatst door De redactie

Vanaf 2026 zet Vlaanderen voor een aanzienlijk groter deel in op defensie- en veiligheidsinnovatie. Via de Vlaamse Innovatie- en Industriestrategie voor Veiligheid en Defensie (VISD) groeit het jaarlijkse budget van 15 miljoen euro in 2026 tot bijna 50 miljoen euro per jaar tegen 2029. Dat bericht VOKA.

Tags:
Bron: Pexels.com / Sergey Platonov

Met de VISD wil de Vlaamse regering ‘de defensie gerelateerde technologische en industriële basis versterken en beter positioneren in Europese en internationale waardeketens’.

Volgens minister-president Diependaele moet de Vlaamse defensieindustrie worden versterkt in deze onzekere tijden met conflicten en veel instabiliteit. ‘Vlaanderen heeft sterke innovatieve bedrijven en kennisinstellingen in de defensie- en veiligheidssector’, zegt hij.

Gevolgen voor Vlaamse ondernemers

VOKA noemt een aantal punten die belangrijk zijn voor ondernemers, zoals een Innovatiesubsidie via VLAIO. Vanaf 2026 is er 5,5 miljoen euro beschikbaar voor innovatie- en industrieprojecten via VLAIO, oplopend tot 10 miljoen euro per jaar vanaf 2027. Als ondernemer kunt u deze steun inzetten voor onderzoek en ontwikkeling, productontwikkeling en industrialisatie.

Vlaams Defensiefonds

Om sneller te groeien komt er een Vlaams Defensiefonds dat grotendeels privaat gefinancierd zal gaan worden. Het fonds biedt kapitaalparticipaties en leningen aan start-ups, scale-ups en mature bedrijven die willen opschalen, investeren in productie of internationaal doorbreken binnen defensie- en veiligheidsmarkten.

Via het Fonds Strategisch Defensiegerelateerd Basisonderzoek groeit het onderzoeksbudget van 6 miljoen euro per jaar in 2026 naar 12 miljoen euro per jaar tegen 2029. Bedrijven kunnen als partner instappen in consortia en zo vroeg meewerken aan technologieën met latere industriële of Europese toepassingen.

De Vlaamse Innovatie- en Industriestrategie voor Veiligheid en Defensie (VISD) betekent niet alleen meer geld, maar ook betere begeleiding van bedrijven bij het zoeken naar potentiële partners. In dat kader zullen ook zogenoemde “Defence in Flanders Days” worden georganiseerd. 

Tags:

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *