Vlaams klimaatplan: zorgen en mogelijkheden bij maakbedrijven

Geplaatst door De redactie

De Vlaamse klimaatplannen roepen zorgen op bij maakbedrijven terwijl het streven naar de productie van klimaatneutrale producten ook mogelijkheden biedt.

Werkgeversorganisatie Voka heeft positief gereageerd op de Vlaamse klimaatplannen die vorige week gepresenteerd werden. ‘Het Vlaams klimaatplan vormt een wezenlijke opwaardering van de reeds lopende engagementen rond CO2-reductie en dat voor alle sectoren.’

De maatregelen die de Vlaamse regering voorstelt, zijn gericht op het aanpakken van een verouderd gebouwenpark, uitfaseren van verwarming op basis van fossiele brandstoffen en een versnelde elektrificatie van het wagenpark. Zo mogen vanaf 2023 alleen nog maar elektrische bedrijfsauto’s worden ingeschreven en geldt deze plicht per 2029 ook voor particuliere auto’s.

Voka benadrukt dat het opwaarderen van de elektriciteitsinfrastructuur en het uitrollen van een fijnmazig laadpalennetwerk belangrijke randvoorwaarden zijn om de ‘ambitieuze doelstellingen’ te realiseren. Om de elektrificatie van het wagenpark mogelijk te maken wil de Vlaamse overheid het aantal laadpalen verveelvoudigen van 5.000 nu tot 100.000 tegen 2030.

Nijpend gebrek aan elektrotechnische installateurs

Alhoewel de productie van deze infrastructuur mogelijk interessant is voor Belgische maakbedrijven en de werkgelegenheid, hebben belangenorganisaties grote vraagtekens bij de haalbaarheid. Zo wijst Jochen De Smet, voorzitter van de sectororganisatie voor elektrische mobiliteit EV Belgium in De Tijd op het gebrek aan elektrotechnische installateurs.

Het aantal openstaande vacatures voor industriële elektrotechnische ingenieurs bedraagt momenteel al 1750 en Smet weet niet waar nieuwe specialisten gezocht moeten worden. ‘Er is dringend een plan van de Vlaamse overheid nodig zodat we de komende jaren genoeg elektrotechnische installateurs hebben.’

Het geplande afscheid van fossiele brandstof – ook nieuwbouwhuizen moeten per 2026 van het gas af – brengt ook de nodige vragen met zich mee. Hoe wordt de benodige elektriciteit opgewekt? De overheid geeft aan de steun voor op gas gestookte warmtekrachtkoppelingen te willen afbouwen vanaf 2023. Tegelijkertijd is de kernuitstap voorzien voor 2025 waardoor de elektriciteitsvoorziening juist afneemt.

Experts hebben er weinig vertrouwen in dat groene energiebronnen, zoals zonne-, wind- en waterstofenergie op korte termijn de fossiele brandstoffen kunnen vervangen. Aan de anderen kant biedt de energietransitie wel grote opportuniteiten voor de Belgische maakindustrie’, meent Bart Steukers, CEO van technologiefederatie Agoria.

volvoVolvo Cars in Gent nam begin 2020 een nieuwe fabriek in gebruik voor de productie van auto-batterijen.

Productie en export duurzame producten en technologie

‘Belgische technologiebedrijven zijn voorlopers op het gebied van duurzame energieopwekking. Zo hebben we tal van bedrijven die tot de wereldtop behoren op het gebied van windmolentechnologie. Ook zijn onze bedrijven vooruitstrevend op het gebied van waterstoftechnologie. De energietransitie

die overal in Europa en ook mondiaal gaande is, biedt enorm veel mogelijkheden voor het Belgische bedrijfsleven.’

De opportuniteiten voor Belgische maakbedrijven zijn volgens Steukers immens. Kijk maar naar de automotive. Wie had er tien jaar geleden gedacht dat er nog autoproductie zou plaatsvinden in ons land? Inmiddels produceert Volvo hier zijn elektrische batterijen en wordt ook de Audi e-tron in ons land gemaakt. Ook bussenbouwer Van Hool, zeer sterk op het gebied van waterstoftechnologie, exporteert over de hele wereld.’

Een recent voorbeeld van export van Belgische knowhow op het gebied van klimaatneutrale energiebronnen is DEME. De Belgische baggergroep haalde recent een contract van 1,1 miljard dollar binnen voor de bouw van een windmolenpark voor de kust van Virginia. Het zal er 176 funderingen bouwen en drie offshorestations plaatsen en alle onderzeese kabels installeren.