
De firma Dierickx heeft een volledig geautomatiseerde controle-unit ontwikkeld die de kwaliteit van de koelvloeistof op CNC-bewerkingscentra monitort en het vloeistofniveau regelt.
De procesinnovatie werd ontwikkeld uit eigen noodzaak en omdat zo’n toestel nog niet bestond.
Een dergelijke unit kan voor elk verspanend bedrijf een verlaging van operationele kosten betekenen, aan een beperkte investering en met een verhoogde effectiviteit van die investering. Bovendien kan het toestel de gezondheidsrisico’s voor operatoren sterk beperken.
Bij verspaning op CNC-bewerkingscentra is het gebruik van koelvloeistof veelal essentieel. Deze emulsie van water en olie wordt tijdens bewerking op het werkstuk gesproeid en zorgt voor koeling van de gereedschappen en het werkstuk, smering en spaanafvoer. Het decentraal opvolgen van de kwaliteit en de vervuiling van deze emulsie moet zelfs bij de meest moderne CNC-machines manueel gebeuren. Dit leidt tot ergerlijk geknoei bij het bijvullen van water of olie en afwijkende concentraties die de standtijd van de gereedschappen en de levensduur van de machine negatief beïnvloeden en in de ergste gevallen zelfs gezondheidsrisico’s kunnen inhouden, zoals het veroorzaken van huidschimmels.
Ontwikkeling WillFill
Toen Dirk en Pieter Dierickx op de markt geen decentrale systemen konden om de koelvloeistof automatisch bij te vullen en de kwaliteit te bewaken en bij te sturen, startten zij in 2014 werd een innovatieproject met de hulp van Sirris en het Innovatiecentrum en met de steun van het toenmalige IWT (nu Agentschap Innoveren & Ondernemen). Hiervoor werden een machineoperator, een 3D-ontwerper en een programmeur aangeworven. Zo konden de mechanica en software van een nieuw, eigen toestel volledig in huis ontwikkeld worden. Een partner zorgde voor de elektronica.
Het resultaat van de samenwerking is WillFill, een toestel dat niet alleen de vroegere manuele controles en bijvulling automatiseert, maar ook toelaat alle data over kwaliteit en verbruik uit te lezen en te analyseren. Een octrooiaanvraag is intussen ingediend.
Mazak
Dierickx toonde haar nieuwe toestel eind 2016 op de jaarlijkse beurs van CNC-machineproducent Mazak in Leuven. WillFill kreeg de nodige aandacht en interesse, waaronder van Mazak zelf. Dierickx zal op korte termijn het toestel op de Benelux-markt introduceren. Daarna is de rest van de wereld aan de beurt.
Bron: Sirris.be