Smart@Fire ontwikkelt brandweerpak voor toekomst

Geplaatst door De redactie

Om brandweerlui beter te beschermen is een nieuw soort uitrusting nodig. Dit is waar Smart@Fire (FP7), dat momenteel in de startblokken staat, naar op zoek gaat. Het Kenniscentrum Innovatief Aanbesteden van het IWT leidt dit Europese project en is op zoek naar bedrijven en kennisinstellingen die hieraan willen meewerken.

Dagelijks zetten brandweerlieden zich in voor de veiligheid van anderen. Zij komen vaak in gevaarlijke situaties terecht zoals verkeersongevallen, brand en rampen. Het is dan ook uiterst belangrijk dat ze op een degelijke uitrusting kunnen vertrouwen. Smart@Fire gaat op zoek naar ‘het slimme brandweerpak’, een pak dat voldoende bescherming biedt en dat bovendien uitgerust is met de nodige ICT-functionaliteiten.

Sensoren

Het project wordt geleid door het IWT, Kenniscentrum Innovatief Aanbesteden, en is een samenwerking van organisaties uit België, Frankrijk, Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Nederland en Hongarije, gesteund door de Europese Commissie. Uit een diepgaande behoefteanalyse bij een groot aantal brandweerkorpsen in de Europese Unie bleken volgende innovatieverwachtingen en ontwikkelingsnoden: het meten van omgevingsfactoren en vitale lichaamsfuncties, met behulp van sensoren; de bepaling van posities in gebouwen en op terreinen (bijvoorbeeld bij overstromingen en bosbranden) met behulp van lokalisatiesystemen en het beter en sneller kunnen inschatten van de omgeving met behulp van visualisatiesystemen en datatransfer. Dit alles wil men geïntegreerd zien in de uitrusting van de brandweerman.

Praktisch

Aan dit project kunnen bedrijven en kennisinstellingen meewerken. Speciaal de bedrijven die sensoren, lokalisatie- en visualisatiesystemen en technologie voor datatransfer ontwikkelen. Daarnaast ondernemingen gespecialiseerd in smart textiles, PPE en de integratie van elektronica in kledij en kennisinstellingen actief in ICT, visualisatie en datatransfer, lokalisatiesystemen, sensoren, intelligent textiel en PPE. Gezien de scope van het project en het internationale en globale karakter van sommige expertisedomeinen, worden de innovatieplatformen georganiseerd in drie verschillende landen: België, Frankrijk en Duitsland. Hiervoor zijn in het najaar verschillende thema- en werksessies gepland. Tijdens de werksessies kunnen geïnteresseerde bedrijven en kennisinstellingen hun eigen expertise en toekomstige R&D-verwachtingen onder de aandacht brengen en eventuele samenwerkingsakkoorden initialiseren.

www.smartatfire.eu